НАГАДАЙ ВЛАДІ ПРО ПОДАТКОВИЙ МАЙДАН АКЦІЯ ПРОТЕСТУ ПРОТИ ПОДАТКОВОГО ТЕРОРУ 19.02.2020 о 10-00. М. КИЇВ ПОД ОФІСОМ ПРЕЗИДЕНТА

Довідка #SaveФОП

20 вересня 2020 року було прийнято Закони України від 20.09.2019 року №128-IX “Про внесення змін до Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг” та №129-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг”.

Зазначені закони збурили підприємницьку спільноту і спровокували чисельні протестні акції по всій України. Більше двадцяти громадських об’єднань, асоціацій, профспілок, які представляють інтереси мікропідприємництва створили Рух #SaveФОП. Відбулось 5 всеукраїнських акцій підприємців в місті Києві і більше 40 регіональних акцій по населеним пунктам України. Акції в Києві проводились під Офісом Президента України, а остання, 3 грудня, під Верховною Радою України.

Підприємців вимагають скасування запровадженої владою фіскалізації для ФОПів-спрощенців 2-4 групи, а також відміни кримінально-ризикового «КЕШБЕКУ».

Нормами закону 128-IX, 129-IX запроваджується обов’язок використання фіскалізованих касових апаратів фізичними особами-підприємцями і механізм «КЕШБЕК» – винагорода інформатора Державної податкової служби за вчинені неточності чи порушення з боку фізичних осіб-підприємців під час реалізації товарів та послуг.

Зобов’язання використання фіскалізованих касових апаратів в сьогоднішніх реаліях робить ведення діяльності мікропідприємця надзвичайно важким і коштовним. Додаткове адміністрування призведе до збільшення корупційних чинників і тиску з боку контролюючих органів.

Державна регуляторна служба України провела розрахунок та аналіз регуляторного впливу від запровадження додаткового регулювання, що вводиться прийняттям цих законів та публічно розмістила цю інформацію.

Прогнозні витрати ринку, платників податків другої та третьої груп єдиного податку, від реалізації положень Законів №128-ІХ, 129-ІХ становитимуть від 8,5 до 22,4 млрд. грн. на адміністрування процесів застосування в залежності від типу реєстратора розрахункових операцій.

Всі ці витрати бізнес автоматично закладатиме в собівартість товарів та послуг, що спричинить збільшення роздрібних цін. Значне здорожчання процедур адміністрування податків для мікропідприємництва робить мікробізнес неконкурентним у порівнянні з великим бізнесом та в подальшому призведе до закриття суб’єктів господарювання фізичних осіб-підприємців, що провадять свою діяльність на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності. Це створить підґрунтя для монополізації споживчого ринку великим бізнесом і паралельно вбє альтернативну пропозицію мікропідприємництва на ринку праці.

Наголошуємо, що при прийнятті законів №128-ІХ, 129-ІХ законотворцями не було надано суспільству обрахунків щодо фінансової доцільності від запровадження фіскалізації і «КЕШБЕКУ». Навпаки Міністр фінансів Оксана Маркарова пубічно заявляла, що додадкових надходжень до бюджету від запровадження вищезазначених норм Мінфін не очікує. За оцінкою експертів додаткове адміністрування однознано призведе до додаткових витрат з бюджету України.

Законом України 129-ІХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі і послуг” передбачено застосування механізм так званого “КЕШБЕКУ”, який попри морально-етичні суперечності несе потенційний ризик кримінального тиску на мікробізнес з метою отримання винагороди за інформацію щодо невидачі чеку чи видачі чеку не на всю суму. Існує велика ймовірність запровадження шахрайський схем і кримінальних дій тиску на мікробізнес.

Закриття діяльності мікропідприємцями чи їх бізнес-еміграція може привести до катастрофічних наслідків для країни, бо місцеві бюджети мінімум на 20% відсотків наповнюються саме за рахунок податків, які сплачує мікробізнес.

Зазначу, що норми закладені Законами 128-ІХ 129-ІХ є фактично калькуванням ініціатив режиму Януковича, які в 2010 році спровокували Податковий майдан та копіюють намагання режиму Порошенка 2015-го року, які спільними зусиллями були зупинені.

Важливо те, що Президент Володимир Зеленський дав публічну обіцянку 10 жовтня 2019 року на телемарафоні щодо особистої зустрічі з представниками мікропідприємців, які на той час вимагали ВЕТО на законопроекти 1053-1, 1073(на сьогодні вже прийняті закони 128-IX, 129-IX),  але недотримав слова. Така зустріч не відбулась. У той самий час Президент України проводить чисельні зустрічі з великим бізнесом та заграє з представниками іноземних капіталів, обіцяючи податкові преференції.

При існуючій корумпованій фіскальній системі збереження спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності в Україні повинно стати пріоритетом. Саме «спрощенка» дає змогу будь-кому, без спеціальних знань та досвіду, започаткувати і вести власну справу і не контактувати з корумпованою владною машиною, створюючи при цьому, без витрат з державного бюджету, робочі місця.

19 лютого 2020 року відбудеться чергова всеукраїнська акція підприємців #SaveФОП з вимогами:

  1. Прийняти законопроекти 2644, 2645 і скасувати норми законів 128-IX, 129-IX в частині фіскалізації ФОПів та «КЕШБЕКУ».
  1. Утворити при Президентові України постійно діючий орган, який буде опікуватись збереженням та розвитком мікропідприємництва. Цей орган повинен бути створеним на пропорційній основі з представників органів центральної виконавчої влади та представників мікропідприємництва.
  1. Розробити та прийняти Закон України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності», який скасує фіскалізацію для фізичних осіб-підприємців, що працють на спрощеній системі оподаткування і створить умови для стабільного розвитку мікропідприємництва.
  1. Запровадити обіцяний Володимиром Зеленським мораторій на перевірки мікропідприємництва до остаточного реформування податкових і контролюючих органів та приведення законодавства України до європейських стандартів.
  1. Вжити заходів щодо лібералізації підприємницької діяльності обіцяної кандидатом в Президенти України Володимиром Зеленським.